داستان خودت رو بگو

کتاب «تمرين» ، کتاب جديدي از ست گودين

کتاب «تمرين» ، کتاب جديدي از ست گودين
کتاب تازه منتشر شده ست گودين، درباره داستان منحصربفردي صحبت مي‌کنه که با خلاقيت، براي ايجاد تغيير در زندگي خودمون و جهان اطراف‌مون مي‌تونيم انجام بدهيم.

 

 

اگه در زمینه مدیریت و کسب‌وکار فعالیت می‌کنید، حتماً نام «ست گودین» رو شنیدین؛ حتی اگه تا حالا هیچ کتابی ازش مطالعه نکرده باشین. ست گودین در زمینه‌های مدیریت، بازاریابی و تبلیغات نام آشنایی هست و کتاب‌های بسیار معروف و پرفروشی مانند «شیب»، «قبیله‌ها»، «گاو بنفش»، «مهره حیاتی» و ... در کارنامه خودش داره. این بار اما کتابی عملی و تمرینی به بازار روانه کرده.

کتاب «تمرین» با زیرعنوان «با اشتراک گذاشتن ایده‌ای خلاقانه، هم زندگی خود و هم جهان را تغییر دهید» The Practice: Shipping Creative Work در سال 2020 نوشته و منتشر شده است. این کتاب نه فقط برای افرادی که درحوزه‌های کسب‌وکار، مدیریت و استارت‌آپ‌ها فعالیت می‌کنند؛ بلکه برای همه از جمله هنرمندان، نویسندگان و کارآفرینان مناسب هست تا بهترین تلاش خودشون رو انجام بدهند و خلاقانه‌ترین اثر خودشون رو به جا بگذارند.

 

ست گودين، نويسنده‌اي متفاوت

«ست گودین» کارآفرین، سخنران و نویسنده آمریکایی رو در جهان به متفاوت بودن و متفاوت اندیشیدن می‌شناسند.  او همواره ساده صحبت می‌کنه و ساده می‌نویسه؛ گاهی تک جمله‌های بسیار ساده ولی عمیق و قابل تأمل داره که اصلاً نباید با جمله‌های انگیزشی اشتباه گرفته بشه بلکه همونطوری که در کتاب «گاو بنفش» می‌دونیم، جریان‌ساز هم هست.

 

 

 

محتواي کتاب تمرين:

این کتاب در 11 بخش و 219 جستار نوشته شده که هر جستار، توضیح مختصری درباره روند و کارهایی هست که میشه برای خلاقانه زیستن، انجام داد. این بخش‌ها عبارتند از:

 

 1. به خودتان اعتماد کنید
 2. بلندنظري
 3. حرفه‌ای بودن 
 4. میل باطنی 
 5. چیزی به نام عجز فکری نویسنده وجود ندارد
 6. ادعا کنید
 7. مهارت‌های خود را کسب کنید
 8. محدودیت‌ها را جستجو کنید
 9. ایده‌ها از کجا نشات می‌گیرند؟
 10. اگر مجبور باشید دوباره از نو شروع کنید، آیا این کار را می‌کنید؟
 11. سیری‌ناپذیر    

 

 

«در میان هیاهوی پیرامون ما، حقیقتی دیرین درباره خلاقیت گم شده‌ است: اینکه خلاقیت نتیجه تمایل است؛ تمایل به یافتن حقیقتی جدید، حل مشکل قدیمی یا خدمت به شخصی دیگر. خلاقیت یک انتخاب است. برای هریک از ما راهی برای انجام یک کار خلاقانه وجود دارد؛ تمرینی که فرآیند خلقت برای خدمت بیشتر و بهتر را فراهم می‌آورد. تمرین وسیله‌ای برای رسیدن به نتیجه نیست، تمرین خودِ نتیجه است؛ زیرا کارهای ما همان چیزی است که می‌توانیم کنترل کنیم.»      - از متن کتاب 

 

 

در این کتاب بیشتر از قبل می‌فهمیم که سفر هر کس منحصربه‌فرد اوست و هر کسی در این جهان، داستان خودش رو میگه؛ یعنی همان روند پرسونال برندینگ. زندگی هر کسی از یک الگوی مناسب خودش پیروی می‌کنه، برای بیشتر ما این الگو از قبل تنظیم شده است. ولی در کتاب تمرین یاد می‌گیریم که الگوها رو تغییر بدهیم؛ نه به عنوان جایگزینی سریع یا دستورالعملی تضمینی برای رسیدن به نتیجه، بلکه به عنوان یک تمرین و روش عملی برای پیدا کردن راه مناسب خودمون. این رویکرد مداوم و گام به گام هست که ما فقط به خاطر خودمون پیگیرش هستیم، برای ساختن نسخه‌ای بهتر از خودمون، برای ارائه کار خلاقانه و به اشتراک گذاشتن ایده‌هایی که جهان رو تغییر بده.

خلاقیت تکرار نمیشه، نمی‌تونه تکرار بشه. اما سفر خلاقانه باید از الگویی پیروی کنه. خلاقیت، تمرینِ رشد و اتصال، تمرین خدمت و جسارت هست. در عین حال تمرین از خودگذشتگی و خودآگاهی در مسیر و جریان زندگی است.

 

 

ست گودین در کتاب تمرین، از مثال‌های ملموسی استفاده می‌کنه که در عین سادگی بسیار تفکربرانگیز هست و منظور از طرح این مثال‌ها این هست که نشون بده ما بیش از هر زمان دیگری قدرت نفوذ و ایجاد تغییر داریم. هر کدوم از ما برای ایجاد تغییر سهمی داریم و این سهم و هنر ماست که اهمیت داره. «هنر» کاری هست که آن رو برای افراد دیگه انجام می‌دهیم؛ برای داشتن جهانی بهتر. در اینجا صحبت از تداوم، استمرار و رشد هست نه کامل شدن و کتاب تمرین، نشون می‌دهد که برای کارهای مهم، کامل بودن و پیروی از دستورالعمل‌ها کافی نیست چون هیچ تضمینی وجود نداره و راه روشن نیست. فقط و فقط باید ادامه داد و تعهد داشت. این روند نوعی رهبری هست نه مدیریت. فرآیندی بدون توجه به نتیجه‌ی امروز؛ بلکه تعهد به یک سفر. ست گودین بارها در این کتاب اشاره می‌کنه که ما همیشه نمی‌تونیم برای احساس خودمون کاری انجام بدهیم، مخصوصاً در مورد اتفاقات حساس و مهم، اما همیشه می‌تونیم اعمال خودمون رو کنترل کنیم و این یک انتخاب هست. از طرفی هم، تعهد به یک عمل ممکنه احساسات ما رو هم دچار تغییر و دگرگونی کنه. اگه به فرآیند اعتماد داشته باشیم و کار خودمون رو ادامه بدهیم، در نتیجه احساسات خوب هم ایجاد میشه.

ست گودین در ادامه اضافه می‌کنه که هر کسی داستان مخصوص خودش رو داره؛ همان مفهومی که پایه و اساس برند شخصی رو شکل میده. هرچند اغلب داستان ما براساس انتظارات تقلیل‌یافته‌ای هست که باعث میشه از شکست دوری کنیم. اگه می‌خواهید داستان خودتون رو تغییر بدهید، اول باید اعمال‌ و رفتارتون رو هم تغییر بدین. وقتی تصمیم می‌گیریم که راه و شیوه خودمون رو تغییر بدهیم و جور دیگه‌ای عمل کنیم، ذهن ما نمی‌تونه با ما همراه باشه مگه اینکه داستان ما جوری تنظیم بشه که کارها و فعالیت‌هامون باهاش هم‌راستا باشه. درواقع «ما چیزی هستیم که انجام می‌دهیم».

 

این تداوم و تعهد به ادامه دادن، اغلب هنگامی اتفاق میوفته که در حال انجام یه کار و به قول نویسنده، خلق یک اثر هنری مهم هستیم. اما ممکنه برای برخی بسیار بهندرت اتفاق بیوفته. چرا؟!

 

شاید به این خاطر که ما منتظر رسیدن اون لحظه هستیم. ما انتظار داریم که این جریان سیال ما رو انتخاب کنه، نه ما اون رو. چون بیشتر ما فکر می‌کنیم باید همه شرایط کاملاً مناسب و در بهترین حالت باشه، که نشان از «کمال‌گرایی» داره و هرگونه نقص یا عدم تناسبی ممکنه منجر به نرسیدن‌ها و از بین رفتن شرایط و موقعیت‌ها باشه.

ست گودين در «تمرين» بارها ميگه که «ممارست» يک انتخاب هست، ممارست همراه با «نظم»، راهي هست که ما هميشه و در هر حالتي مي‌تونيم انتخاب کنيم. فقط بايد به خودمون اعتماد کنيم، ديسيپلين و تعهد داشته باشيم و ادامه بدهيم. ممارست در پي ايجاد تغيير هست، هر روندي ممارست مي‌خواد و روند همواره پيوسته است، نه فقط در قصد بلکه هم در اجرا.

همونطوري که اشاره شد؛ در اين کتاب، با جملات بسيار ساده و مثال‌هاي واقعي، نويسنده سعي داره اهميت تعهد و ارزش‌هاي زندگي خلاقانه رو بيشتر و بيشتر نشون بده تا هر برند شخصي بتونه به جايگاه مناسب خودش برسه و داستان خودش رو بازگو کنه.

 

«داستان‌هاي ما، انتخاب‌هايمان، تعهداتمان و بيش از همه توانايي‌هايمان را در ايجاد تغيير در فرهنگ نشان مي‌دهد. اين چهارچوبي است که ما از آن براي تفسير دنياي اطراف خود استفاده مي‌کنيم.»   - از متن کتاب 

 

با توجه به تمام مواردي که گفته شد؛ اين کتاب ست گودين مانند بقيه کتاب‌هايش بسيار جذاب، خواندني، گيرا و آموزنده است که براي هر فردي در هر موقعيت و جايگاهي مي‌تونه مناسب باشه.

 

تنها نکته‌اي که لازم هست گفته بشه اين هست که کتاب در سال 2020 نوشته و در سايت آمازون با بيش از 500 نظر تاکنون، رتبه 4.7 از 5 رو به خودش اختصاص داده است. در ايران هم با ترجمه «الهام شريف» توسط نشر «ذهن‌آويز» چاپ و منتشر شده؛ ولي نياز مبرمي به بازخواني و ويراستاري داره که اميد هست در چاپ‌هاي بعدي اين مهم انجام بشه.

اين کتاب رو مي‌تونين به صورت آنلاين از طريق سايت ذهن‌آويز يا به صورت نسخه الکترونيکي از طاقچه مطالعه کنيد.


کتاب «تمرين» ، کتاب جديدي از ست گودين کتاب «تمرين» ، کتاب جديدي از ست گودين کتاب تازه منتشر شده ست گودين، درباره داستان منحصربفردي صحبت مي‌کنه که با خلاقيت، براي ايجاد تغيير در زندگي خودمون و جهان اطراف‌مون مي‌تونيم انجام بدهيم.
4 امتیاز از 1 رای
امیر غیاثی فر
4 امتیاز از 1 رای